• „5” WIELKI ZŁOTY PIENIĄDZ NADZIEI

    2013-11-30

    Akcja "5 Wielki Złoty Pieniądz Nadziei" Fundusz dla dzieci chorych przynosi kolejne efekty. Dzięki wpłatom ludzi o wielkim sercu mogliśmy pomóc kolejnym dzieciom. Wioletka lat 12 pojechała na turnus rehabilitacyjny, Krystian lat 12 nosi aparat...

    Czytaj więcej...

glowna glowna glowna glowna glowna

Akcje

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

 

 

 

 

 

WDPD 700x350-700x350

 

DSCF3191

5-Caritas-ulotka-A6 v1 druk-1
 Plakat - propozycja  01-12-2014 Podaruj Kroplę Miłości
 skrzydla-deklaracje  Caritas-Plakat-2016 A3 druk
 pead  
P11600481

 

 

Polecamy w sieci

Caritas w Polsce
diecezja-radomska
emaus
Tygodnik Katolicki
kai
Radio Plus

Caritas Parafialne

 

Organizowanie terenowych struktur Caritas Diecezji Radomskiej ma na celu posługę charytatywną organizowaną w środowisku lokalnym ? parafie, sildenafil szkoły, w postaci pomocy najbardziej potrzebującym.
Zgodnie z § 17 statutu Caritas Diecezji Radomskiej, Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne i Akademickie Koła Caritas obok placówek specjalistycznych i innych jednostek wspomagających działalność lub strukturę Caritas, należą do podstawowych jednostek organizacyjnych diecezjalnej Caritas.
W myśl § 18 wspomnianego dokumentu, Parafialnemu Zespołowi Caritas statut nadaje Dyrektor na podstawie wzoru statutu zatwierdzonego przez Biskupa diecezjalnego, natomiast strukturę i działalność jednostek organizacyjnych Caritas określają statuty lub regulaminy zatwierdzane przez Dyrektora.

 

Parafialne Zespoły Caritas

 

 

Parafialne Zespoły Caritas powołuje Dyrektor Caritas na prośbę miejscowego Proboszcza. Dokumentem regulującym zasady powoływania i funkcjonowania PZC jest Statut ,,Caritas Parafii' w Diecezji Radomskiej zatwierdzony 28 lutego 2001 roku przez Biskupa Radomskiego Jana Chrapka, ze zmianami ks. Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika z dnia  1.01.2011r.
Obecnie (tj. 31.12.2013r.) przy Caritas Diecezji Radomskiej istnieje 102 Parafialnych Zespołów Caritas, których funkcjonowanie niewątpliwie wpisuje się w działalność diecezjalnej Caritas, realizującej główny cel                   w postaci niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym.
Zadaniem Parafialnych Zespołów Caritas jest zatem działalność charytatywna w parafii, polegająca na bezinteresownej posłudze tym, którym potrzebna jest pomoc i wsparcie.
Działalność Parafialnych Zespołów Caritas polega m.in. na prowadzeniu punktów pomocy rzeczowej, dystrybucji żywności w ramach Programu PEAD, przygotowywaniu paczek żywnościowych, prowadzeniu punktów poradnictwa, świetlic parafialnych, organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin, prowadzeniu jadłodajni, zbiórek żywności, organizowaniu festynów - pozyskując w ten sposób środki dla najuboższych i najbardziej potrzebujących mieszkańców parafii, organizowaniu zbiórek dla osób chorych i niepełnosprawnych z terenu parafii, aktywnym włączaniu się w akcje diecezjalne i ogólnopolskie itp.

Wolontariusze Parafialny Zespołów Caritas co roku uczestniczą w Dniu Skupienia, którego głównym punktem jest  Msza Św. i specjalnie przygotowane konferencje. Tradycją już jest odmawianie  Koronka Bożego Miłosierdzia, nabożeństwo Pokutne, Konferencje. W części organizacyjnej Wolontariusze dzielą się  doświadczeniami, informacjami, a także konsultują niektóre kontrowersyjne problemy swoich Parafii. Ważna jest też znajomość niektórych przepisów, bo działają  w terenie i sięgają  czasem po środki publiczne, na przykład organizując wypoczynek dla dzieci czy prowadząc świetlicę, jadłodajnie. Zarząd CDR przedstawia program akcji diecezjalnych i ogólnopolskich. Uczestnicy cenią sobie te spotkania, które dają im wsparcie duchowe i pozwalają nabrać sił do dalszej posługi charytatywnej. Od kilku lat zauważyliśmy wzrost aktywności wolontariuszy w parafiach, w działalność włączyły się osoby tzw. wieku średniego. Bardzo nas cieszy, że parafianie czują potrzebę realizacji przykazania Bożego, że miłość do "brata" jest silna i w dobie medialnych nagonek o "złu" są ludzie, którzy świadczą dobro. Często wolontariusze PZC ściśle współpracują z młodzieżą parafialną (schola, ministranci, KSM). Opiekunami duchowymi w parafiach są księża Proboszczowie lub wyznaczeni przez ks. Proboszcza Wikariusze. Opiekunowie i wolontariusze organizują sobie (1 raz/m-c) spotkania formacyjne, na których omawiają sprawy bieżące parafii i wiary. Ogromną pomocą w prawidłowym przebiegu spotkań są specjalnie przygotowane zeszyty formacyjne, wydawane każdego roku.

 Wolontariusze PZC posługują się legitymacjami, które stanowią identyfikatory. 

 

Parafialne Zespoły Caritas - Lista

 

STATUT PZC

 

SPRAWOZDANIE PZC

 

ZGŁOSZENIE O POWOŁANIU PARAFIALNEGO ZESPOŁU

Praktiker v1 helios ajax clean drukmar e leclerc selgros kaufland real
administrator biedronka durr łucznik galeria Logo pion   logo radpec2 rgb-01 logo wasilewski  logo Multikino 
LOGO  kimg  Kombud logo 2 logo plast  image002  logo CP   Logo www LOGOmroczkowski 
 logo TTM 2013 800 pix image003  logo mesio   logo piotr-i-pawel-logo   FREE TV.JPG footer btn 1   fogiel & fogiel
logo2  indeks  oznakaWyjsciowy