• „5” WIELKI ZŁOTY PIENIĄDZ NADZIEI

  2013-11-30

  Akcja "5 Wielki Złoty Pieniądz Nadziei" Fundusz dla dzieci chorych przynosi kolejne efekty. Dzięki wpłatom ludzi o wielkim sercu mogliśmy pomóc kolejnym dzieciom. Wioletka lat 12 pojechała na turnus rehabilitacyjny, Krystian lat 12 nosi aparat...

  Czytaj więcej...

glowna glowna glowna glowna glowna

Akcje

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

 

 

 

 

 

WDPD 700x350-700x350

 

DSCF3191

5-Caritas-ulotka-A6 v1 druk-1
 Plakat - propozycja 01-12-2014 Podaruj Kroplę Miłości
 skrzydla-deklaracje  Caritas-Plakat-2016 A3 druk
 pead  
P11600481

 

 

Polecamy w sieci

Caritas w Polsce
diecezja-radomska
emaus
Tygodnik Katolicki
kai
Radio Plus

Okno Życia

W dniu 1 czerwca 2009 r., pharmacy odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Okna Życia, case którego dokonał ks. abp Zygmunt Zimowski.

 

okno zycia 02okno zycia 01

 

Okno Życia czynne jest 24 h/dobę, znajduje się w domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu przy ul. Struga 31. Caritas Diecezji Radomskiej tą inicjatywą wpisuje się w praktyczną realizację tegorocznego hasła ?Otoczmy troską życie". Jest to pierwsze Okno Życia w Diecezji Radomskiej.

 

Historia:

 

Pierwsze Okno Życia założyła w 1999 r. niemiecka pastorka Gabriele Stangl jako reakcję na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte przez gwałt. W Niemczech funkcjonuje obecnie około 140 Okien, w Czechach blisko 40, we Włoszech, Rosji, Szwajcarii i Belgii oraz na Litwie i Słowacji ? po około 10. Dzięki nim setki dzieci zostało ocalonych. W Rzymie pierwsza tego typu placówka została uruchomiona po krakowskiej przy szpitalu w dzielnicy Casilino, na peryferiach miasta.

 

W marcu 2014 roku minęło 8 lat od utworzenia pierwszego "Okna Życia" w Archidiecezji Krakowskiej. Powstało ono z inicjatywy Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza, jako realizacja jego programu duszpasterskiego, by ocalić każde poczęte ludzkie życie. Uruchomieniem ?Okna Życia? zajął się Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej i krakowski Caritas. Zostało ono otwarte w Krakowie, przy ul. Przybyszewskiego 39, w Domu Samotnej Matki w 19 marca 2006 r. Dom ten został wybrany nie przypadkowo. Założył go, jako pierwszy Dom Samotnej Matki w Polsce, kardynał Karol Wojtyła. Inicjatywa ?Okna Życia? jest kontynuacją dzieła Jana Pawła II, wielkiego obrońcy życia.

 

Okno to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju są 53 takie okna, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Organizują je zazwyczaj diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, w dwóch wypadkach - w Łodzi i Starachowicach - ze szpitalami miejskimi.

Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 72 niemowląt. Najwięcej ? 17 w Krakowie; następnie w Warszawie ? 14 dzieci; w diecezji ełckiej ośmioro (w Ełku ? 6; w Giżycku ? 2); w Rzeszowie, Legnicy ? pozostawiono po jednym noworodku. Dwóch chłopców oddano w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu i Łodzi, dwoje noworodków oddano w Szczecinie. W 2012 roku oddano piątkę dzieci ? w Poznaniu, Radomiu, Legnicy, Krakowie i Borowej Wsi na Śląsku. W 2013 roku w oknach znaleziono kilkoro dzieci. Ostatnim dzieckiem pozostawionymi w Oknie Życia jest 3-tygodniowa Zosia, pozostawiona 12 lutego 2014 r. w Płocku.

 

Dziewczynka została pozostawiona około godziny 13.25 - z dołączoną karteczką, informującą, że ma na imię Zosia i urodziła się 24 stycznia; była też podana jej grupa krwi, waga i miara. Dziewczynka trafiła na badania do Szpitala Wojewódzkiego na Winiarach.

 

Celem Okna życia jest:

 1. Stworzenie miejsca, w którym matka po urodzeniu dziecka w sposób anonimowy może je pozostawić, dając mu tym samym szansę do życia,
 2. Przyczynienie się do radości i szczęścia rodzin adopcyjnych gotowych do przyjęcia dziecka,
 3. Uświadomienie faktu, że każdy ma prawo do życia,
 4. Zwrócenie szczególnej uwagi na problem dzieci porzuconych na ulicy lub w śmietnikach.

 

Przesłanie Okna Życia:

"Matko jesteś w ciąży, nie wiesz co zrobić...
Nie możesz wychować dziecka, które urodzisz?
Nie narażaj dziecka na niebezpieczeństwo
Możesz zostawić je w szpitalu po porodzie
Lub anonimowo w Oknie Życia
Zostanie ono adoptowane przez czekającą na dziecko
Rodzinę pełną ciepła i miłości
Tobie będzie lżej, jeśli ono będzie bezpieczne i szczęśliwe"

 

Partnerzy projektu:

 • Zgromadzenie Sióstr M.B. Miłosierdzia
 • Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu
 • Sąd Rejonowy w Radomiu
 • Katolicki Ośrodek Adopcyjno ? Opiekuńczy

 

WSZ logoRSPR logo

Sponsor:

Firma OKNO ? BUD z Przytyka

oknobud logo

 

 

SEB 6052 SEB 6042
SEB 6045 SEB 6061
SEB 6026 SEB 6069
SEB 6071 SEB 6087
Praktiker v1 helios ajax clean drukmar e leclerc selgros kaufland real
administrator biedronka durr łucznik galeria Logo pion   logo radpec2 rgb-01 logo wasilewski  logo Multikino 
LOGO  kimg  Kombud logo 2 logo plast  image002  logo CP   Logo www LOGOmroczkowski 
 logo TTM 2013 800 pix image003  logo mesio   logo piotr-i-pawel-logo   FREE TV.JPG footer btn 1   fogiel & fogiel
logo2  indeks  oznakaWyjsciowy