• „5” WIELKI ZŁOTY PIENIĄDZ NADZIEI

    2013-11-30

    Akcja "5 Wielki Złoty Pieniądz Nadziei" Fundusz dla dzieci chorych przynosi kolejne efekty. Dzięki wpłatom ludzi o wielkim sercu mogliśmy pomóc kolejnym dzieciom. Wioletka lat 12 pojechała na turnus rehabilitacyjny, Krystian lat 12 nosi aparat...

    Czytaj więcej...

glowna glowna glowna glowna glowna

Akcje

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

 

 

 

 

 

WDPD 700x350-700x350

 

DSCF3191

5-Caritas-ulotka-A6 v1 druk-1
 Plakat - propozycja  01-12-2014 Podaruj Kroplę Miłości
 skrzydla-deklaracje  Caritas-Plakat-2016 A3 druk
 pead  
P11600481

 

 

Polecamy w sieci

Caritas w Polsce
diecezja-radomska
emaus
Tygodnik Katolicki
kai
Radio Plus

Radio Plus: KANONIZACJA W TWOIM MIEŚCIE! * RADOM

1. Koncert Papieski 
Z okazji kanonizacji Jana Pawła II Koncert Papieski odbędzie się 27 kwietnia w Radomiu. Na scenie ustawionej wzdłuż ulicy Jana Pawła II wystąpi ok. 120 solistów i muzyków. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Lumen", vialis 40mg który przedstawi " Pop-oratorium o Miłosierdziu Bożym". - Cieszymy się, case że zespół ponownie przyjął nasze zaproszenie. Ostatni koncert, który odbył się 5 lat temu w naszym mieście zgromadził wielotysięczną widownię. Zespołowi będzie towarzyszyła Radomska Orkiestra Kameralna oraz chóry z czterech parafii: katedry, św. Kazimierza, św. Stefana i Najświętszego Serca Jezusowego - poinformował Marek Sołśnia, wicedyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu. Radomskie obchody z okazji kanonizacji Jana Pawła II rozpoczną się Mszą świętą o 18.00 w kościele katedralnym. Następnie, około godziny 20.00 rozpocznie się koncert papieski. Miejscem wydarzenia będzie ulica Jana Pawła II na największym osiedlu w mieście - Ustronie. To właśnie tam, na skarpie zostanie ustawiona scena. Zespół "Lumen" wystąpił już w 2009 roku w Radomiu. Pop-oratorium o Miłosierdziu Bożym towarzyszą teksty zaczerpnięte z "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej. Muzykę skomponował Zbigniew Małkowicz. Jest to mieszanina różnorodnych stylów, m.in. melodii amerykańskich, irlandzkich, folkloru ziem wschodnich oraz średniowieczne i renesansowe motywy muzyczne. Zespół koncertuje od 2003 r. i ma już w swoim dorobku setki koncertów w kraju a także za granicą. "Lumen" znany jest z tego, że wykonuje własną muzykę opartą wyłącznie na tekstach religijnych a w szczególności na słowach św. siostry Faustyny, która pragnęła "o niepojętym Miłosierdziu Bożym śpiewać na wieki przed wszystkim ludem".

2. Koncert poezji, pieśni i słów Papieża.
Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II Teatr "Proscenium" przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej przygotował kolejny koncert poezji, pieśni i słów Papieża. Temu przedsięwzięciu przyświeca niezmiennie jeden cel: przywołanie i utrwalenie w pamięci Jego nauk i wskazówek na niełatwą wędrówkę przez życie. Tym razem myślą przewodnią koncertu jest rodzina - zarówno najbliższa,osobista, jak i ta najszersza: wspólnota całej ludzkości. Słowa poezji i fragmenty homilii będą mówiły o odpowiedzialności, o czerpaniu z dobrych wzorców, o dawaniu przykładu całym swoim życiem. Wiersze Jana Pawła II, księdza Jana Twardowskiego, księdza Jerzego Banaśkiewicza, Romana Brandsteattera, Edwarda Stachury uzupełnione są utworami naszych radomskich poetów, a zawarte w nich refleksje spełniają tytułowe przesłanie koncertu: "Niech świeci wasze światło przed ludźmi". W spektaklu według scenariusza i w reżyserii Izabelli Mosańskiej biorą udział dzieci i młodzież radomskich szkół, Ośrodka im. Janusza Korczaka i Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących oraz dorośli z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Domu Pomocy Społecznej w Jedlance. Scenografię wykonał Krzysztof Ciecieląg, obsługę techniczną i organizacyjną zapewniają pracownicy Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Koncerty odbędą się 9 kwietnia 2014 roku o godz. 10.00 i 17.00 w Sali Koncertowej ROK, ul Żeromskiego 53. Cena biletu wynosi 7 zł.

3. "Święty Jan Paweł II na drogach Kościoła Radomskiego" 
- to tytuł albumu, jaki diecezja radomska przygotowała w hołdzie Janowi Pawłowi II z racji zbliżającej się jego kanonizacji. Autorem zdjęć jest Grzegorz Gałązka, zaś publikację wydało Michalineum. We wstępie biskup Henryk Tomasik napisał, że "cały pontyfikat Jana Pawła II był wielkim otwieraniem serc dla Chrystusa, dla jego słowa i łaski, aby w człowieku mogło uobecnić się to, co święte". Dodał, że Jan Paweł II pokazywał światu, że jest to możliwe ukazując prawdziwych świadków. Przypomniał, że Ojciec Święty kanonizował 482 osoby i beatyfikował 1338 osób pokazując, że istnieje dużo dobra w świecie i możliwe jest zwycięstwo Boga w sercu człowieka. - Album, który bierzemy do ręki, pomoże nam chociaż częściowo dostrzec wielkość misji oraz głębię posługiwania Ojca Świętego Jana Pawła II - napisał biskup radomski. Album został wydany w języku polskim, włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i portugalskim. Na zdjęciach ukazana jest postać Jana Pawła II jako biskupa, kardynała i papieża, począwszy od uroczystości koronacyjnych obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie w 1968 roku, a kończąc na wizycie radomskich radnych z okazji nadania papieżowi tytułu honorowego obywatelstwa miasta Radomia w 2003 roku. W publikacji znajdziemy również zdjęcia z pobytu Jana Pawła II w Radomiu w 1991 roku. Rozdział "Święty Jan Paweł II na drogach Kościoła Radomskiego" napisał historyk ks. Albert Warso z Watykanu. Inicjatorem wydania albumu dla diecezji radomskiej był Fundusz Biskupa Jana Chrapka, działający przy Caritas Diecezji Radomskiej. - Jedyną motywacją wydania albumu jest dziękczynienie Bogu za dar Jana Pawła II i pozostawienie pamiątki tego wydarzenia - powiedział ks. Robert Kowalski, wicedyrektor radomskiej Caritas. Każdą ilość albumów można zamawiać w Caritas Diecezji Radomskiej. Album można także nabyć w Księgarni św. Kazimierza oraz Księgarni Maryackiej (przy Katedrze). Cena albumu wynosi 30 zł. 

4. Jestem z Wami 
- pod takim tytułem odbędzie się 24 kwietnia w kościele św. Rodziny w Radomiu koncert pamięci i dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II. Wystąpią: Anna Maria Adamiak (sopran), Emanuel Bączkowski (organy) i Jerzy Stępkowski (recytacje). Podczas koncertu zostaną zaprezentowane teksty Karola Kardynała Wojtyły ?Myśląc Ojczyzna?. Początek o 18.00 Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika. 

5."DAZA" - czyli "Do Asystenta za asystenta"
Radomscy alumni z koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizowali ogólnopolską akcję "DAZA" - czyli "Do Asystenta za asystenta". Akcja polega na codziennej modlitwie za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II w intencji księży asystentów KSM. Akcja będzie trwała do 27 kwietnia. By wziąć w niej udział, należy zarejestrować się na stronie www.ksm.radom.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy.


6. Podaruj Kroplę Miłości.  
W diecezji radomskiej zainaugurowano trzecią edycję kampanii Podaruj Kroplę Miłości. W tym roku szczególnym patronem wspólnych działań radomskiej Caritas i Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu, będzie błogosławiony Jan Paweł II, z racji jego kanonizacji. W dwóch poprzednich latach w diecezji zebrano aż 1600 litrów krwi.

7. Peregrynacja relikwii bł. Jana Pawła II. 
W parafii św. Wacława na Starym Mieście w Radomiu od Adwentu trwa peregrynacja relikwii bł. Jana Pawła II. Jest to okazja do systematycznego powrotu i zagłębiania się w myśl i nauczanie papieża-Polaka. Każdego 22 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. z wystawieniem relikwii Jana Pawła II. 

8. II tom albumu dokumentującego działalności szkół papieskich w Polsce.
Od 2006 roku rodzina szkół imienia Jana Pawła II zwiększyła się do 1230 placówek. Najwięcej z nich znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich w 1998 r., w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Przed kanonizacją papieża-Polaka wydany zostanie drugi tom albumu dokumentującego działalności szkół papieskich w Polsce. Gotowy będzie w kwietniu br. Autorzy chcą rozesłać opracowanie - podobnie jak to było z częścią pierwszą - do ponad stu największych bibliotek w Europie i na świecie. Pomysłodawca albumu oraz jeden z inicjatorów utworzenia rodziny szkół papieskich Zbigniew Gumiński powiedział, że album będzie wizytówką szkół z dumą noszących imię Jana Pawła II. - Będzie to świadectwo, kim dla nas był i jest Papież - Polak - dodał. Druga część publikacji dotyczyć będzie okresu od pierwszej rocznicy śmierci do kanonizacji Jana Pawła II. Podobnie jak tom pierwszy, publikacja trafi do ponad stu bibliotek narodowych na całym świecie. "Pokolenie JPII trwa nadal. Najlepszym tego dowodem jest, że tak wiele szkół chce wychowywać młodzież w oparciu o wartości płynące z pontyfikatu Jana Pawła II. Dzieci poznają patrona poprzez różne formy: konkursy, pielgrzymki czy udział w Dniu Papieskim" - powiedział Zbigniew Gumiński. Pierwsza część albumu dokumentuje 7 lat działalności rodziny szkół papieskich, relacje z ogólnopolskich zjazdów, pielgrzymek na Jasną Górę oraz spotkań z Janem Pawłem II. W albumie zamieszczono kilkaset fotografii, m.in. sztandarów, popiersi i pomników poświęconych Janowi Pawłowi II. W albumie zamieszczono też dane teleadresowe szkół papieskich w Australii, Kanadzie, USA i na Litwie. Podobnie będzie z częścią drugą. Najwięcej szkół, których patronem jest Jan Paweł II znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich (1998), w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Pierwszymi szkołami, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były placówki w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Papieża-Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do przyjmowania w żywy sposób nauk papieskich poprzez realizowanie ich w życiu. Ponadto szkoły organizują konkursy o różnej tematyce i zawody sportowe, a wszystko to w celu upowszechniania nauki patrona szkół Jana Pawła II.

9. Replika papieskiego samochodu.
Replika papieskiego samochodu, którym Jan Paweł II podróżował podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, będzie na stałe eksponowana w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Społeczny Komitet Utworzenia Izby Pamięci Jana Pawła II i przedstawiciele muzeum szukają środków na budowę nowoczesnej, multimedialnej i interaktywnej ekspozycji, gdzie - oprócz papamobile - będą prezentowane samochody ciężarowe, które były produkowane w miejscowych zakładach "Star". Tymczasem trwają przygotowania do specjalnej wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II, która ma wzbogacić uroczystości związane z jego kanonizacją. Będzie to mobilna wystawa ukazująca związki papieża - Polaka ze Starachowicami. Będą na niej prezentowane zdjęcia i archiwalne dokumenty i ma wędrować po wszystkich parafiach w mieście. Na początek zostanie zaprezentowana w kościele Wszystkich Świętych, gdzie w dniu kanonizacji przywiezione zostaną relikwie Ojca Świętego.

10. Uczczenie pamięci Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji - to jeden z celów konkursu ogłoszonego przez Muzeum Wsi Radomskiej. Był on adresowany do wszystkich ludowych twórców nieprofesjonalnych i wytwórców rękodzieła artystycznego. Prace można było wykonywać w formie: rzeźby, malarstwa, tradycyjnego hafciarstwa i koronkarstwa, plecionkarstwa, a nawet kowalstwa artystycznego, ceramiki
figuralnej, wycinankarstwa i pisankarstwa. Niebawem poznamy wyniki konkursu. 

11. "Obecność w nieobecności" 
Warszawę po śmierci Jana Pawła II można oglądać na wystawie fotograficznej "Obecność w nieobecności" w Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Na ponad czterdziestu zdjęciach wykonanych tuż po śmierci Ojca Świętego, Teresa Ledóchowska-Horodyńska, dziennikarka, fotograf i malarka utrwaliła nastrój stołecznych ulic. - Gdy jego słowa zamilkły, staliśmy się jak turyści zabłąkani w obcych górach, którzy stracili przewodnika - mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach. W ten sposób opisał czas po śmierci papieża-Polaka. Obraz ten w swoich fotografiach prezentuje Teresa Ledóchowska-Horodyńska. - Robiłam zdjęcia, nie myśląc o wystawie. Chciałam udokumentować to, co zobaczyłam. Chciałam zobaczyć, jak wygląda Warszawa po śmierci papieża. Miasto płonęło tysiącami zniczów. Zadumani i rozmodleni ludzie. To było wielkie wzruszenie. Właściwie każde ze zdjęć jest wzruszeniem i zdumieniem. To była jego wielka obecność w nieobecności ? mówiła autorka. Ekspozycja zawiera ponad 40 fotografii. Można ją oglądać do końca kwietnia. ? Nie chodzi o to, żeby Jana Pawła II zamknąć w muzeum, odlać go w spiżu i składać raz do roku wiązankę kwiatów. Chodzi o to, by dla nas pozostał żywy i żeby ważny był jego testament. Bo jego nauczanie, nadal aktualne, doskonale oddaje jedna z fotografii. Przedstawia uliczny słupek, na nim wianuszek wiązanek. Na słupku nazwa: Ulica Prosta. I to jest jego nauczanie, dla nas ulica prosta, jak żyć i jak postępować - powiedział z kolei Krzysztof Reczek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach.

Pontyfikat Jana Pawła II na zdjęciach - inicjatywa mieszkańców Pionek
Mieszkańcy podradomskich Pionek uczczą pontyfikat Jana Pawła II. Zrodziła się bowiem spontaniczna inicjatywa zorganizowania wystawy, którą będą tworzyć sami mieszkańcy. Wystarczy, że każdy przyniesie z prywatnego archiwum zdjęcie związane z pontyfikatem papieża-Polaka. Zbiórka fotografii potrwa do 13 kwietnia. Rolę organizatora pełni Centrum Aktywności Lokalnej "Kasyno", które proponuje ekspozycję "Na szlaku papieskim". - Zapraszamy wszystkich mieszkańców Pionek, aby przynieśli i na potrzeby wystawy wypożyczyli ze swojego domowego archiwum pamiątkowe zdjęcia dotyczące pontyfikatu papieża Jana Pawła II - zachęcają organizatorzy. 
Format zdjęć jest dowolny, powinno ono zostać opatrzone informacją na temat daty (orientacyjnej) powstania, autora zdjęcia. Może też dołączyć informacje w formie krótkiej notatki dotyczącej postaci Jana Pawła II czy sytuacji, w której zdjęcie pamiątkowe powstało, swojej refleksji. Podczas wernisażu udostępniona zostanie okolicznościowa księga pamiątkowa, w której mieszkańcy Pionek będą mogli podziękować Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat i za Jego wstawiennictwo. Otwarcie wystawy nastąpi 22 kwietnia. 

Młodzi z Szydłowca stworzyli strefę JPII
Promocja nauczania papieskiego i realizacja słów Jana Pawła II w codziennym życiu - to główne cele istniejącej od kilku miesięcy Strefy JPII w Szydłowcu. Stworzyli ją młodzi ludzie, zainspirowani pontyfikatem Jana Pawła II. Efektem tej działalności jest m.in. biblioteka papieska, chór, szkoła mediów i talentów oraz wolontariat.
Młodzi ze Strefy JPII podkreślają, że rok 2014 jest szczególnym czasem dla nas wszystkich, bowiem w Niedzielę Bożego Miłosierdzia przypadającą tydzień po Wielkiej Nocy, będzie miała miejsce kanonizacja Jana XXIII i najbliższego Polakom - Jana Pawła II.
Z tej okazji młodzi chcą przygotować wystawę upamiętniającą Papieża z Polski. - Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców Szydłowca o udostępnienie pamiątek, zdjęć, spisanych wspomnień, czy też innych rzeczy, które wiążą się z osobą przyszłego Świętego. Chcemy, by na wystawie znalazły się zarówno pamiątki i zdjęcia z tych bezpośrednich spotkań z Papieżem, jak również te nabyte przy innych okazjach. Najważniejsze, aby wystawa ta była okazją do wspomnień "szydłowieckich spotkań ze Świętym" - piszą młodzi ludzie na swojej stronie internetowej. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dniu kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Strefa JP II - jak mówią jej założyciele - ma być przede wszystkim domem. - Może odnaleźć się tu każdy, kogo fascynuje Jan Paweł II, komu bliski jest papież z Polski - mówi student dziennikarstwa, Przemek Duda. Dodaje, ze strefa jest miejscem dla każdego, każdy może znaleźć tam cząstkę siebie. - To nasz drugi dom, miejsce, gdzie zawsze możemy przebywać ze znajomymi, gdzie możemy zgłosić się ze swoimi problemami, ale też gdzie możemy rozwijać swoje zainteresowania i pasje - opisuje strefę tegoroczna maturzystka, Sylwia Głogowska.
Większość z tworzących dziś Strefę JP2 poznało Jana Pawła II już u schyłku jego pontyfikatu. Nie wahają się jednak przed określeniem go przewodnikiem, czy autorytetem. Starają się żyć według znanego apelu papieża do młodych: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali?.
Szydłowiecka inicjatywa to żywy pomnik w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. - To chyba na czym najbardziej papieżowi zależało to to, żeby młodzi ludzie działali, działali na rzecz Kościoła. To o czym też mówił: "Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata, wy jesteście moją nadzieją". Więc jego nadzieją nie są wszystkie te piaskowce, marmury, w których mniej lub bardziej zaklęty jest jego wizerunek, ale to młodzi mają być odzwierciedleniem Jana Pawła II i tego, co on mówił i to oni mają stać się tym żywym pomnikiem papieża - mówi Przemek Duda. Strefa JP II dostępna jest na stronie: sjp2.webd.pl.

Rycerska modlitwa w intencji kanonizacji papieża-Polaka
Rycerze Kolumba przygotowują się do kanonizacji Jana Pawła II. To właśnie z inspiracji Ojca Świętego, ta ogólnoświatowa katolicka organizacja zrzeszająca mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii, trafiła do Polski.
- Będąc wiernymi realizatorami wizji naszego założyciela ks. Michaela McGivney?a oraz przesłań błogosławionego Jana Pawła II w przededniu Jego kanonizacji, bądźmy Rycerzami Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu - apeluje Leszek Kucharski, dyrektor Stanowy ds. Członkostwa w Polsce. - Niech duchowy i organizacyjny rozwój naszego Zakonu stanie się jednym z ważnych elementów awangardy chrześcijaństwa w Polsce, dając impuls do życia zgodnego z Ewangelią - dodaje.
Z kolei radomianin Krzysztof Orzechowski, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce mówi, że nadal żyjemy w oczekiwaniu na kanonizację drogiego nam wszystkim błogosławionego Jana Pawła II. - Nie robimy tego bezczynnie. Są rady, które zorganizowały wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II. W wielu radach pogłębiana jest znajomość nauczania Papieża. Modlimy się indywidualnie i jako wspólnota za wstawiennictwem naszego błogosławionego. Pamiętamy, że również Jemu zawdzięczamy to, że Rycerze Kolumba są dzisiaj w naszej Ojczyźnie. Wielu z nas będzie w maju w Rzymie na uroczystościach kanonizacji, wszyscy natomiast w tym ważnym dla Polski i Polaków czasie sercem będziemy bardzo blisko - mówi Krzysztof Orzechowski.
Krzysztof Orzechowski dziękuję również za zapraszanie do Zakonu coraz to większej liczby mężczyzn. W Polsce w ostatnim miesiącu przybyły kolejne Rady: w Łańcucie i Starachowicach. Rozwojowi ilościowemu towarzyszy też rozwój jakościowy, czego wyrazem są osiągane przez Rycerzy kolejne stopnie. - Raz jeszcze pragnę podkreślić, iż pełnię rycerstwa w naszym Zakonie osiąga się w Trzecim Stopniu. I takich Rycerzy mamy coraz więcej. Są oni wzorem dla pozostałych Braci. Poprzez czyny miłosierdzia, jedności i braterstwa mają szansę doskonalić swoje męskie serca - podkreśla Krzysztof Orzechowski.
Dzisiaj, po siedmiu latach, w Polsce działa ponad 3 tys. Rycerzy skupionych w 59 radach.
Rycerze Kolumba od 130 lat w sposób szczególny wspierają Kościół i posługę następcy św. Piotra. Działają najprężniej w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Karaibach, Filipinach i w Polsce.
Rycerzem Kolumba może zostać: mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest głęboko wierzącym i praktykującym członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, czuje wewnętrzną potrzebę pomocy bliźnim i pogłębiania swojej wiary, zostanie zaproszony przez innego Rycerza lub dostarczy zaświadczenie od proboszcza swojej parafii potwierdzające, że jest praktykującym katolikiem i podda się rozmowie kwalifikacyjnej z kapelanem Zakonu.

 

 

 

Praktiker v1 helios ajax clean drukmar e leclerc selgros kaufland real
administrator biedronka durr łucznik galeria Logo pion   logo radpec2 rgb-01 logo wasilewski  logo Multikino 
LOGO  kimg  Kombud logo 2 logo plast  image002  logo CP   Logo www LOGOmroczkowski 
 logo TTM 2013 800 pix image003  logo mesio   logo piotr-i-pawel-logo   FREE TV.JPG footer btn 1   fogiel & fogiel
logo2  indeks  oznakaWyjsciowy