• „5” WIELKI ZŁOTY PIENIĄDZ NADZIEI

    2013-11-30

    Akcja "5 Wielki Złoty Pieniądz Nadziei" Fundusz dla dzieci chorych przynosi kolejne efekty. Dzięki wpłatom ludzi o wielkim sercu mogliśmy pomóc kolejnym dzieciom. Wioletka lat 12 pojechała na turnus rehabilitacyjny, Krystian lat 12 nosi aparat...

    Czytaj więcej...

glowna glowna glowna glowna glowna

Akcje

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

 

 

 

 

 

WDPD 700x350-700x350

 

DSCF3191

5-Caritas-ulotka-A6 v1 druk-1
 Plakat - propozycja  01-12-2014 Podaruj Kroplę Miłości
 skrzydla-deklaracje  Caritas-Plakat-2016 A3 druk
 pead  
P11600481

 

 

Polecamy w sieci

Caritas w Polsce
diecezja-radomska
emaus
Tygodnik Katolicki
kai
Radio Plus

Gość Niedzielny: Chcemy im pomóc przetrwać mrozy

Dom dla bezdomnych, ampoule prowadzony przez diecezjalną Caritas pełen, drug aczkolwiek placówka gotowa jest powiększyć ilość miejsc. Ale wielu bezdomnych, mimo siarczystych mrozów, nie chce przyjść.

Mieszkają, a raczej wegetują w miejscach, w których trudno wyobrazić sobie spędzenie kilku godzin za dnia, a co dopiero nocy. Mimo propozycji udania się do noclegowni prowadzonej przez Caritas, odmawiają. Zasadniczą przyczyną jest alkohol, z którego nie chcą rezygnować. W takiej sytuacji stołówka Caritas przygotowuje ciepłe posiłki, a streetworkerzy ruszają razem ze Strażą Miejską, by zapewnić im choć tyle. Mają też ze sobą koce, ubrania, materace. Znają wiele miejsc, gdzie przebywają bezdomni. Mimo że wiele z nich znajduje się w centrum Radomia, ludzie z sąsiedztwa nawet nie przypuszczają, że tam można żyć, bo trudno powiedzieć mieszkać.

Pustostany, opuszczone hale i biura zamkniętych zakładów to owe miejsca schronienia. Pomieszczenia bez okien, z materacami i lichą, zniszczoną pościelą, ze śniegiem i lodem obok legowiska. Talerze z resztkami jedzenia stojące niemal na zmarzniętym betonie.

Agnieszka Wolszczak i Kamila Gawor są streetworkerkami Caritas od ponad roku. Razem ze Strażą Miejską precyzyjnie trafiają do siedzib bezdomnych. Sprawdzają czy oni tam są, czy też ruszyli gdzieś w miasto w poszukiwaniu czegoś, co można zebrać ze śmietników, a potem sprzedać. Co kupią za te pieniądze?

- Staramy się docierać do tych ludzi i nieść pomoc. Proponujemy udanie się do noclegowni. Ale to udaje się rzadko. Ostatnio, gdy temperatury znacznie spadły, dał się namówić jeden mężczyzna. W tej sytuacji pozostaje docieranie do nich z doraźną pomocą. Apelujemy do wszystkich o dostarczanie do siedziby Caritas przy ul. Kościelnej w Radomiu wszystkiego, co jest niezbędne, a więc przede wszystkim zimowych butów i skarpet, kurtek, czapek, rękawic. Może też koców i kołder. To nie muszą być rzeczy nowe - mówią.

Wicedyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Robert Kowalski opowiada o trosce o bezdomnych zimą. Mówi o miejscach w domu dla bezdomnych i o ich szukaniu, by dostarczyć niezbędną pomoc. Duży nacisk kładzie na brak w Radomiu ogrzewalni. - W takiej placówce rygory przyjęcia nie są tak duże jak w noclegowniach. Rozmawiamy z włodarzami miasta o utworzeniu razem takiego miejsca - wyjaśnia. Podpowiada też, co może i powinien zrobić każdy z nas: - Przede wszystkim musimy dostrzec w bezdomnym człowieka. Nie wyganiajmy tych ludzi na mróz, jeśli nie są niebezpieczni, jeśli nie brudzą, nie są wulgarni czy pijani. Warto pamiętać, żeby takiej osobie podać ciepłą herbatę czy kanapkę. Bądźmy też czujni w naszym otoczeniu i na ulicy. Gdy widzimy kogoś, kto - jak nam się wydaje - tylko śpi, a jest mróz, wezwijmy pomoc. Informujmy też policję i Straż Miejską o znanym nam miejscu przebywania bezdomnych. Taki telefon to nie donos, ale pomoc, która realnie może uratować czyjeś życie.

 

Galeria zdjęć

 

Ks. Zbigniew Niemirski

Praktiker v1 helios ajax clean drukmar e leclerc selgros kaufland real
administrator biedronka durr łucznik galeria Logo pion   logo radpec2 rgb-01 logo wasilewski  logo Multikino 
LOGO  kimg  Kombud logo 2 logo plast  image002  logo CP   Logo www LOGOmroczkowski 
 logo TTM 2013 800 pix image003  logo mesio   logo piotr-i-pawel-logo   FREE TV.JPG footer btn 1   fogiel & fogiel
logo2  indeks  oznakaWyjsciowy